Stalkeriavimas Kambodžos pietuose

Jūūūūra… Jos nebuvome matę jau kokį mėnesį – nuo Koh Lantos salos Tailande. Po atšiauraus bejūrio Laoso ir dulkėtos centrinės bei šiaurinės Kambodžos mūsų akyse sužibo viltelė bent jau kojas pamirkyti plačiuosiuose vandenyse Kambodžos pietuose, pajūryje. Phnom Penhyje įsėdom į autobusą, vežantį į kurortinį turistinį miestuką Sihanoukville. Iš ten planavome keltis į salą švęsti mano gimtadienio. Na, žinot, saulė, hamakai, šaltas alus ir visa kita. Bet man sunegalavus iš Sihanoukvilles kojos taip ir neiškėlėme. Hamakus ir kitus gimtadieninius malonumus teko derinti su tamsiu hostelio kambariu.

Deja, gimtadieninių vaišių vaidmuo šioje nuotraukoje – labiau butaforinis. Tikrasis gimtadienio scenarijus: lova – tualetas – lova – paracitamolis – tualetas – smecta – lova ir t.t.

Sugriuvus planams, įtemptame mūsų kelionės grafike laiko salai nebeliko. Vėliau dar bandėme kokio padoresnio paplūdimio ieškoti žemyne, bet kaip supratome, vandens malonumai khmerams svetimi. Normalaus priėjimo prie jūros nėra, krantai – šiukšlėti ir akmenuoti, jei kas iš vietinių ir maudosi tokiame „neapetitname“ vandenyje, tai daro su rūbais. Ištisos pakrantės uzurpuotos žvejų – baisu maudantis į kokį tinklą įsipainioti. Šiaip jau buvo tikrai gražu pasižvalgyti, tik vietovės, deja, nepritaikytos maudynėms.

Štai taip žmonės gyvena. Namelis ant jūros kranto. Vištos šiukšlėse prie namų peri kiaušinius.

Nemaži žemės plotai Kambodžos pietuose paversti druskos kasyklomis.

Žodžiu, čia net minčių niekam nekyla įkurti pajūrio kurortus, pliažus ir pan. Bet nėra to blogo… Negavę maudynių išsinuomavome kelioms dienoms nekuklią motopyrką (Lukas dar išsamiau ja pasigirs) ir dulkėtais keliais išnarstėme Kambodžos pietus.

Daugelis mūsų skaitytojų, ko gero, žino apie mūsų silpnybę apleistiems pastatams. Taigi, įsivaizduokit, „stalkeriavimui“ tinkamos ištisos pietinės Kambodžos provincijos. Aplink Kampot bei Kep miestelius stūkso pėsčiomis neapeinami apleistų vilų rajonai. Tai – kolonijinių laikų palikimas. Šiuose namuose – vaiduokliuose kažkada gyveno prancūzų bei khmerų aukštuomenė. Raudonųjų khmerų revoliucijos metu dalis elito buvo išžudyta, dalis pabėgo. Ištaigingi didžiuliai pastatai liko stovėti tušti. Daugelį jų įsigijo valdininkai ir spekuliantai, tačiau aptvėrę aukštomis tvoromis leidžia joms trūnyti ir jų nerestauruoja.

Štai, pavyzdžiui, gana tvarkingi vartai.

O juos pravėrus – tik dar viena apgriuvusi “kaukolytė“:

Paradoksalu, bet dabar gražiausiose ir prabangiausiose pajūrio vilose šeimininkauja varguomenė. Savavališkai įsikraustę į kelių aukštų klasikinio stiliaus rūmus jie netrunka visko apkabinėti visokiais skudurais, aplinkui primėtyti šiukšlių ir pan. Langų įsidėti nesugeba, tačiau palydovinei antenai kažkaip pinigą sukrapšto. Žodžiu, gyvena savo stiliumi.

Jaunas vilos gyventojas demonstruoja kovos menų įgūdžius.

Vieną dieną skyrėme išvykai į apleistą prancūzų Bokor miestelį kalnuose. Į kalną motoroleriu kilome apie trisdešimt kilometrų. Vėjuotame ir vėsiame Bokore radome nekuklų griuvenų kompleksą su gyvenamaisiais namais, restauruojamais rūmais ir neaiškios paskirties kosminiais objektais.

Čia vėlgi šeimininkauja varguomenė.

Važiuodami ant kalniuko pamatėme senos bažnyčios stogą su kryželiu. Galvojame, įkišime nosį į vidų. Pasirodo, ir bažnyčioje kažkas susisuko lizdelį. Pridžiaustė kažkokių skudurų, sustatė lovas, nežiūrėdami, kur altorius, kur ne. Atsidavusio kataliko širdis to vaizdo neatlaikytų.

Visgi Kepo ir Kampoto provincijos įžymios ne tik griuvėsiais. Sakoma, kad čia užauginami geriausi pasaulyje juodieji pipirai su geografine nuoroda. Skaitėme, kad “šūstriausi“ prancūzų restoranai bent jau anksčiau be šių pipirų neapsieidavo. Užsukę į pipirų plantaciją gavome pakramtyti ką tik nuo pipirmedžio nuskintų dar žalių pipiriukų. Jie tikrai labai skanūs ir aromatingi, tik brangoki.

“Perechod choda“ – Lukui. Jis žadėjo suraityti reportažą specialiai berniukams.

Komentarų: 1
  1. Asta pasta parašė:

    Vika kaip iš šokolado plaukus 🙂 grožis. Ir nežabotos laisvės dvelksmas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: